İKİNCİ YILINDA 15 TEMMUZ...

İKİNCİ YILINDA 15 TEMMUZ:
MİLLETİN İSTİKLALİNİ YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARDI

Türkiye iki yıl önce 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimine maruz kaldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sızmış hain FETÖ mensubu asker görünümlü teröristler, aynı zamanda devletin imkânlarını kullanarak millete savaş açtılar, devletimizi yıkmaya ve ülkemizi işgale kalkıştılar. 
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülen milletimiz, İstiklal Harbinde olduğu gibi 15 Temmuz’da da iradesine sahip çıktı. Seferberlik zamanlarında ve Milli Mücadele yıllarında olduğu gibi, minarelerden okunan salalarla durumun ciddiyetini kavrayan on binlerce silahsız, sivil vatandaş ülkesini, milletini, devletini, anayasal sistemini, demokrasiyi ve bütün bunların teminatı olan seçilmiş hükûmetini ve Cumhur Reisini korumak için sokaklara döküldü; caddeler üzerinden meydanlara akın etti. 
Liderinin etrafında kenetlenerek ilk defa darbe teşebbüsüne karşı direnme gücünü kendinde hisseden Milletimiz, 250 şehit ve 2700’ün üzerinde gazinin canları ve kanları ile hainleri püskürttü. İstiklal Harbi’nde olduğu gibi,  Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi Mücadelesinde de “Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı” kurtardı. Milletimiz İstiklal Harbi’nden sonra 15 Temmuz’da yeni bir destan yazarak, darbe geleneğini yerle bir etti.   
İkinci yılında, hain terör örgütünün 15 Temmuz’da giriştiği darbeye karşı direnen, hiç tereddüt etmeden kendini tankların önünde siper eden, sergilediği kahramanlıkla sembolleşen Ömer Halis Demir gibi saniyeler sonra vurulacağını bilerek, verilen kutsal görevi yerine getirmekte tereddüt etmeyip, şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları Cennet olsun.
Bazıları üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen hala tedavi gören kahraman gazilerimize minnet ve şükran duygularımızı ifade ediyor, Allah’tan sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.    
İki yıldır sergilemiş oldukları asil tavır, göstermiş oldukları sabır ve metanetle milletimizin her bir ferdine örnek olan şehit ve gazi yakınlarını takdir ediyor, Allah’tan bizlere de onların gösterdiği fedakârlık düzeyinde vazife şuuruyla hareket etme azim ve kararlılığı nasip etmesini niyaz ediyoruz.
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi olarak, akademik-idari personelimiz ve öğrencilerimizle birlikte aziz Milletimize söz veriyoruz; 
Ülkemizin bir daha benzer bir ihanetle karşı karşıya kalmaması için üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirecek, akademik, sosyal ve kültürel çalışmaları titizlikle sürdüreceğiz. 


İki yıl önce 15 Temmuz’da maruz kaldığımız FETÖ ihanetini hiçbir zaman UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ. 

 

 

  Prof. Dr. Saffet KÖSE
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü
 

Başa Dön