‘SEHER'IN KADINLARI’ İKÇÜ’DE SAHNELENDİ

‘SEHER'IN KADINLARI’ İKÇÜ’DE SAHNELENDİ

Milli Mücadelenin Kadın Kahramanı Üsteğmen Kara Fatma’nın hikâyesinin işlendiği, “Seher’in Kadınları” adlı tiyatro oyunu İKÇÜ’lü sanatseverlerle buluştu.

Emin Özbey ve Nazlı Çığa’nın yazdığı oyunda; Mehmet Tokat, Soner Türker ile Nazlı Çığa sahne aldı.

Oyunu, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Turan Gökçe, Prof.Dr.İrfan Karadede, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Ahmet Koyu, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Akif Savaş ile çok sayıda öğrenci izledi.

Tek perdelik oyunda, Kocası Sarıkamış’ta şehit düşen Fatma Seher’in gönüllü intikamcı birliği kurarak, savaş yıllarında ülkeye verdiği desteğin yanı sıra, ülke savunmasında üstlendiği aktif görevler, o dönemin ruhuna uygun olarak yazılan senaryo, kostümler ve sahne eşliğinde izleyiciye aktarıldı.Her diyaloğu sanatseverlerin duygularına hitap eden oyunun sonlarına doğru, kadınların uğradığı şiddet ve kadın cinayetlerini konu alan görsellerle de şiddetin son bulması vurgulandı.

Günümüz kadınlarının 15 Temmuz hain darbe girişiminde gösterdiği kahramanlıklar, video ve fotoğraf eşliğinde sunularak; Kara Fatma ruhunun yaşamaya devam ettiği sergilendi.

 

“Kara Fatma” kimdir?

Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlıklar neticesinde “İstiklal Madalyası” almaya hak kazanan  “Kara Fatma” lakaplı Fatma Seher Erden, 1888 yılında Erzurum'da doğdu. Subay olan Suat Derviş Bey evlenen ve eşiyle Balkan Savaşı’na katılan Erden, daha sonra Sarıkamış’ta görevlendirilen eşiyle birlikte Doğu Cephesi’nde de çeşitli görevler üstlenmiştir.

Eşinin Sarıkamış’ta şehit düşmesinden sonra Fatma Seher’in savaş sahnesine çıktığı görülür. Ermeni çeteleri tarafından eşi, kardeşi öldürülen kadınlar ile akrabalarından oluşan bir müfreze oluşturur. Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin ister. “Kara” lakabını da, üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal’den alır. Aşçılık, hasta bakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi’nde 300 kişilik bir orduyu komuta eder. Savaşın sona ermesinden sonra İstanbul’a yerleşir.

Yunan işgaline uğraması üzerine İzmir'e geçerek kurtuluşu için savaşan Erden, 300 kişiyi aşkın birliği ile Birinci ve İkinci İnönü Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ile Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kahramanca çarpışır.

Büyük Taarruz’un ilk günlerinde General Trikopis‘in birliğine esir düşmüşse de, kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçer; Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşunda önemli rol oynar.

 


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön