İKÇÜ’lü genç sağlıkçılar mesleğe hazır

İKÇÜ’lü genç sağlıkçılar mesleğe hazır

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 2017-2018 öğretim yılı mezunlarını meslek hayatına uğurladı.

Diploma almaya hak kazanan gençler için Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Soyöz’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Turan Gökçe, Prof.Dr.Dr.İrfan Karadede, Dekanlar, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğr. Gör. Mücahit Yalçın Öztüfekçi ile Fizyoterapi programı öğrencisi Murat Top’un verdiği mini konserle başlayan törende, mezun öğrencilere seslenen SHMYO Müdürü Doç.Dr. Mustafa Soyöz, İKÇÜ’nün ilk Meslek Yüksek Okulu olarak başladıkları akademik yolculukta, sağlık sektörüne başarılı genç neferler yetiştirmenin memnuniyetini paylaştıklarını söyledi.

“Sektöre nitelikli yardımcı sağlık personeli kazandırıyoruz.”

 Doç.Dr. Soyöz, “Ülkemizde sağlık sektöründe gerçekleşen hızlı büyüme ve gelişmeye paralel olarak, eğitimli ve donanımlı sağlık personeline ihtiyaç da artmaktadır. Ağız ve Diş Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Yaşlı Bakımı ve Fizyoterapi programlarında 573 öğrenciye ulaşan okulumuz, sektöre nitelikli yardımcı sağlık personeli kazandırmaktadır. Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri ve diğer fakültelerimizden görevlendirilen öğretim üyelerimizden aldığımız güçle,  gençlerimiz için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

“Bağlı bulunduğunuz ulus için el birliği ile çalışınız.”

Mezun öğrencilerin yetişmesinde büyük emekleri olan ailelerine de teşekkür eden Doç.Dr. Soyöz, son olarak genç sağlıkçılara seslendi: “Ülkemizin ve insanlığın geleceği için çok önemli olduğunuzu unutmayınız. Mezuniyetten sonraki yolculuğunuz sadece kendiniz ile ilgili olmayacaktır. Kişisel başarınızla İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesini de temsil ettiğinizi unutmayınız. Geleceğiniz için yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmelisiniz ve kendinizi her alanda sürekli geliştirme gayreti içinde olmalısınız. Atamızın da söylediği gibi,“Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için el birliği ile çalışınız.”

“Sıhhat” en büyük “Devlet”tir”

“İnsan için “Sıhhat” en büyük “Devlet”tir” diyen Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Turan Gökçe, Devlet’ini kaybeden toplumların durumunun, sıhhatini kaybeden insana çok benzediğini ifade etti.  Prof.Dr.Gökçe, “Sağlıkla ilgili törenlerde söz söylemek gerektiğinde, hep Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’ı hatırlarım. Onun amansız bir hastalığa yakalandığı anda “Muhibbî” mahlasıyla ifade etmiş olduğu meşhur beyti ifade etmekten kendimi alamam;  “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” Büyük edebiyatçılarımızdan Nihat Sami Banarlı, “Bu söz tarihte sıhhat ve devlet üzerine söylenen sözlerin en büyüğü, en veciz olanı, en manidarı, en burcu burcu ibret kokanı ve en güzelidir” yorumunu yapmıştır. Sizler günlük çalışma hayatınızda en büyük nimetini, servetini, sıhhatini kaybeden insanların yardımına koşacak, onları anlayarak dertlerine derman olmaya çalışacaksınız.” diye konuştu.

“Genç sağlıkçılar olarak önemli hizmetlerde bulunacaksınız.”

Önemli olduğu kadar zor ve kutsal olan sağlık alanını tercih etmiş oldukları  için mezunlara takdirlerini sunan Prof.Dr.Gökçe, “ İnanıyorum ki; her biriniz iki yıllık eğitim sürecinde edindiğiniz bilgi, beceri ve donanım yanında insani ve ahlaki değerlere bağlı, Türkiye’nin ihtiyacı olan genç sağlıkçılar olarak önemli hizmetlerde bulunacaksınız. Akademik kadro ve araştırma alt yapıları ile desteklenen eğitim programlarımız, sizlerin daha donanımlı bir biçimde yetişerek mezun olmanıza önemli katkı sağladı. Yüksekokul ve ilgili fakülte yöneticileri başta olmak üzere, bütün bu çalışmalara katkı sağlayan öğretim elemanlarımıza da teşekkür ediyorum.” dedi.

“İKÇÜ ile iletişiminizi koparmayın.”

Gençlerin mezun olduktan sonra da okullarıyla iletişim kurmasının önemine değinen Prof.Dr. Gökçe, “Sizlerle irtibatlı olmak, ihtiyaç duyduğunuz anda destek olmak; meslek hayatına atılmış tecrübeli sağlık elemanları olarak da sizden sonraki öğrenciler için gerektiğinde sizden destek almak istiyoruz. Bunun için “Mezun Takip Sistemi” ile birlikte yakında üye olmanızı isteyeceğimiz “Mezunlar Derneği”nden yararlanmak istiyoruz.  Sözlerime son verirken, meslek hayatınızda başarılar diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

En özel teşekkür ailelere…

Mezunlar adına konuşan okul birincisi Melike Bilici de dolu dolu geçen bir ön lisans eğitimini eşsiz mesleki deneyimlerle tamamladıklarını vurguladı. Bilici, başta aileleri olmak üzere bu süreçte kendilerine destek veren, özgüven aşılayan tüm hocalarına ayrı ayrı teşekkür etti.

Mezuniyet belgelerini törene katılan protokolün elinden alan sağlık camiasının en genç neferleri, Öğr.Gör. Perihan Çetin ile mezuniyet andını hep bir ağızdan okuyarak mesleklerine ilk adımı attı. Gençler, törenin sonunda da kep atarak mezuniyet coşkusunu salonu dolduran misafirlerle paylaştı.

 


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön