Tüm HABERLER
 • TÖMER'ler arası yarışmada İKÇÜ’nün büyük başarısı

  TÖMER'ler arası yarışmada İKÇÜ’nün büyük başarısı Türkiye genelinde düzenlenen “Karamanoğlu Mehmet Bey’i Anma ve TÖMER’ler arası Türkçe Konuşma Yarışması”nın on dördüncüsü Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 19 farklı üniversiteden gelen öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmayı, Rektör Yardımcısı İKÇÜ-TÖMER Müdürü Prof.Dr.Turan Gökçe de takip etti. Toplamda altı ödül dağıtılan yarışmada, İKÇÜ TÖMER’i temsil eden Fildişi uyruklu Ali Oueremı ikinci oldu. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömür Ceylan, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü TDA-Türk Dili ve Lehçeleri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahin, Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü Film Tasarım ve Yönetmenliği Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emrah Suat Onat, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Öğretim Görevlisi Ömür Özütemiz Bükülmez ve İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısı Şebnem Doğruer’in jüri üyesi olduğu yarışmada, İKÇÜ TÖMER’i temsil eden Fildişi uyruklu Ali OUEREMI, anlatımı ve sempatik tavırlarıyla izleyicilerin beğenisini kazandı. İkincilik ödülünü alan Ali OUEREMI’ye para ödülü ve teşekkür belgesi verildi.  

 • İKÇÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU’NDAN ÇİFTE BAŞARI

  İKÇÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU’NDAN ÇİFTE BAŞARI İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde, Eğitmen İlhan Sefil yönetiminde çalışmalarını sürdüren Halk Oyunları Topluluğu, Romanya - Balkan Dağ Oyunları yarışmasından iki birincilik ödülüyle döndü. X. Festıvaluluı - Concurs İnternational "İn Paşı De Dans" yarışmasında 36 grup arasından en iyi kostüm ve solo dans birincisi olan İKÇÜ Halk Oyunları Topluluğu, Geleneksel Halk Oyunları kategorisinde de birinci oldu. Festivalden iki birincilikle dönen İKÇÜ Halk Oyunları Topluluğu’nu, twitter hesabından yayınladığı mesajla tebrik eden Rektör Prof.Dr. Saffet Köse, "Romanya’da düzenlenen Halk Oyunları Yarışmasında 36 grup arasında iki birincilik kazanan İlhan Sefil yönetimindeki İKÇÜ Halk Oyunları Topluluğumuzu ve komite başkanı Mücahit Öztüfekçi’yi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum." ifadelerini kullandı.

 • DİŞ HEKİMLİĞİNDE İKİNCİ MEZUNİYET COŞKUSU

  DİŞ HEKİMLİĞİNDE İKİNCİ MEZUNİYET COŞKUSU İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi ikinci mezunlarını verdi. 2017-2018 yılı akademik döneminden mezun olan 45 genç diş hekimi için İKÇÜ’de yemin ve mezuniyet töreni düzenlendi. İKÇÜ Rektör Yardımcısı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Dr. İrfan Karadede ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Adnan Kaya, Dekanlar, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beyser Pişkin, İzmir Diş Hekimleri Oda Başkanı Dr. Murat Sütpideler, öğretim üyeleri ve aileleri katıldı. Fakülte öğrencilerinden Sevgi Arabulan’ın müzik dinletisi ile başlayan tören de öğrenciler adına konuşan, Diş Hekimliği Fakültesi öğrenci temsilcisi Sena Taylan bir yandan mezun olmanın hüznünü yaşadıklarını diğer yandan çok çalışarak tamamladıkları hekimlik eğitimlerinin de gururunu paylaştıklarını ifade etti.  Taylan, “Bir aile gibi tamamladığımız İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi eğitimimiz boyunca bizlerden desteklerini esirgemeyen ailelerimize, hocalarımıza, asistanlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.” şeklinde konuştu. İzmir Diş Hekimleri Oda Başkanı Dr. Murat Sütpideler, mesleğe adım atan genç hekim meslektaşlarını kutlayarak başladığı konuşmasında, “Ne mutlu sizlere ki; vatana millete değerli evlatlar yetiştirdiniz. Gururumuzun kaynağı genç meslektaşlarım, sizler gibi pırıl pırıl gençlere meslektaşım olarak hitap etmekten gurur duyuyorum. Hekim olarak sizin yuvanız odalarımız, birliğimiz olacaktır. Aramıza katılarak bizlere güç verin.” dedi. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beyser Pişkin,  tıp ve diş hekimliğinin hem teorik hem de pratik olarak zor bir eğitim sürecini kapsadığını söyledi. Prof. Dr.Pişkin, “Bu eğitimi başarıyla tamamladığınız için hepinizi ayrı ayrı kutlayarak başarılarınızın devamını diliyorum.” diye konuştu. Mezun öğrencilerine seslenen Rektör Yardımcısı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Prof. Dr. M. İrfan Karadede, ikinci mezunlarını vermenin heyecanını paylaştıklarını söyledi. Diş hekimliği öğrencisinin eğitim açısından yoğun süreçlerden geçtiğini belirterek; “Diş Hekimliğinde Ulusal Çekirdek Eğitim Programına (DUÇEP) uygun eğitimimizin sonunda öğrencilerimiz; mezun olup kliniklerde hizmet vermeye başladığı zaman, hastaları tek başına tedavi edecek bir donanımda, bir eğitim ve öğretimden geçer.” dedi. Bu eğitim sürecindeki özverili gayretleri için tüm öğretim üyesi kadrosuna da teşekkür eden Dekan Prof.Dr. Karadede öğrencileri uğurlarken İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesini evleri olarak bilerek ayrılmalarını istedi. Prof.Dr. Karadede, “Sizlere ömür boyu mutluluklar ve başarılar dilerim. Kapımız sizlere her zaman açıktır. Yolunuz açık olsun.” diye konuştu. Dönem ve bölüm birincisi Tuğba Dalgara ile bölüm kincisi Emira Koshi, bölüm üçüncüsü Ayşenur Kızıltaş’a plaketlerinin takdiminin ardından törene katılan protokolün elinden mezuniyet belgelerini alan genç hekimler, Diş Hekimliği Andı ederek mesleğe ilk adımlarını attı.

 • İzmir Medya Platformu İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ile buluştu

  İzmir Medya Platformu İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ile buluştu    İzmir Medya Platformu, Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ile bir araya geldi.Medya Platformu buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen buluşmaya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Rektör Yardımcısı, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Gökçe, MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Ümit Ülkü ve Başkan yardımcısı Bilal Saygılı da katıldı.     4 yılı aşkın süredir Medya Platformu buluşmaları adı ile İzmir, bölge ve ülkemizin siyasileri, belediye başkanları, kanaat önderleri, iş dünyası temsilcileri, eğitim camiası ve STK'lar ile bir araya gelen İzmir Medya Platformu, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ile buluştu. İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın da katıldığı buluşmada İzmir Medya Platformu üyeleri sektöre ilişkin görüşlerini paylaşma fırsatı bulurken, Vali Erol Ayyıldız'da basının önemini dile getirdi.     İKÇÜ Rektörü Prof Dr. Saffet Köse İzmir Medya Platformu ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, açtıkları medya merkezi hakkında bilgiler verdi. Rektör Prof. Dr. Köse, “İKÇÜ Medya Merkezi’nin basın ahlak ilkelerini içselleştirmiş, dürüstlüğü ilke edinmiş gençler yetiştireceğine canı gönülden inanıyorum. Medya merkezimizde İzmir Medya Platformu üyelerinin de katkılarını bekliyoruz" diye konuştu.     İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan ise, bugüne kadar 60'a yakın konukla bir araya geldiklerini belirterek, Rektörlük görevine atanan Prof. Dr. Saffet Köse'ye hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Kaplan, İzmir Medya Platformu olarak İzmir'de var olan üniversiteler ile daha yakın işbirliği içinde olmak ve katkı sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.   

 • İKÇÜ’de Akademik Teşvik Gurur Tablosu

  İKÇÜ’de Akademik Teşvik Gurur Tablosu İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 2017 Yılı Akademik Teşvik Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünce organize edilen tören, Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, Çiğli Kaymakamı Kaya Çıtak, Rektör Yardımcıları, Dekanlar ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. “Teorik bilgi ile saha deneyimlerini harmanlamalıyız.” Törenin açılışında akademisyenlere seslenen Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, üniversitelerin bilgi ürettiğini bunun merkezinde ise akademisyenlerin olduğunu söyledi. Üretilen bilginin dünya ölçeğinde karşılığının olmasına dikkat çeken Prof. Dr. Köse, bu süreçte teorik bilgiyle sahadaki kişilerin deneyimlerinin harmanlanmasının önemine değindi. Rektör Prof. Dr. Köse, “Saha ile daha fazla iş birliği içinde olmamız lazım ki; el birliğiyle ülkemizin katma değerine daha fazla katkıda bulunalım. İzmir’de iyi bir potansiyel var. Bu potansiyeli harekete geçirmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. İKÇÜ’nün kuruluş amacına uygun olarak ivme kazandığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte de önümüzde herhangi bir engel yok. Elimizden gelen ne varsa her şeyi güç birliği içinde başaracağız.” dedi. “İKÇÜ’nün gösterdiği ivme dikkat çekici.” Rektör Yardımcısı, Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve İtiraz Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Turan Gökçe de akademik teşviklerde İKÇÜ’nün gösterdiği performansı önemsediklerini söyledi. İKÇÜ’nün devlet üniversiteleri genel sıralamasında 67, 2006’dan sonra kurulan üniversiteler arasında ise 29. sırada yer aldığını belirten Prof. Dr. Gökçe, üniversitenin İzmir’de İzmir Yüksek Teknoloji ve Ege Üniversitelerinin ardından üçüncü sırada yer aldığını, önümüzdeki yıllarda daha üst sıralarda tırmanmak için gayret sarf edeceklerini vurguladı. “2018’de daha başarılı sonuçlar alacağız.” Rakamlarla ilgili bir sunum yapan Prof.Dr. Turan Gökçe, “Mühendislik ve Mimarlık fakülteleri arasında 4,Diş hekimliği fakülteleri arasında dördüncü sıradayız. Eczacılık Fakültemiz yeni kurulmuş olmasına rağmen 41 fakülte arasında 10. sırada yer aldı. Fakültelerimizden Sosyal ve Beşeri Bilimler 17, Turizm 29, İktisadi ve İdari Bilimler 80, İslami İlimler 33, Su Ürünleri 11, Sağlık Bilimleri 25. sırada yer aldı. Tıp Fakülteleri arasında 36’dan 28. sıraya yükseldik. 763 akademik personelimizin % 51’ini oluşturan 396’sının teşvikten yararlanabilecek bir akademik performans sergilemiş olmasını önemsiyor, kendilerini tebrik ediyoruz.  2018 değerlendirmelerinde bu rakamların çok daha iyi yönde seyredeceğini düşünüyoruz.”dedi. Konuşmaların ardından törene katılan protokol tarafından 100 tam puan alan ve birim bazında akademik teşvik puanlarına göre dereceye giren akademisyenlere Bilimsel Ödül Belgesi takdim edildi. 100 tam puan alanlar arasında en yüksek ham puan alan akademisyenimiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Sayın Mustafa Can 100 tam puana ulaşan akademisyenlerimiz Sanat ve Tasarım Fakültesinden; Doktor Öğretim Üyesi Uğur BAKAN   Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinden; Doktor Öğretim Üyesi          Haydar YALÇIN   Su Ürünleri Fakültesinden; Doktor Öğretim Üyesi          Hakkı DERELİ Doktor Öğretim Üyesi          Saniye TÜRK ÇULHA   Diş Hekimliği Fakültesinden; Doç.Dr.           Esra UZER ÇELİK Doç.Dr.           Bilal YAŞA   Tıp Fakültesinden; Doç.Dr.           Yiğit AKIN Doktor Öğretim Üyesi          Mümin Alper ERDOĞAN   Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden;   Prof.Dr.           Aydın AKAN Doç. Dr.          Ayşegül ALAYBEYOĞLU Doç. Dr.          Mehmet Özgür SEYDİBEYOĞLU Doç.Dr.           Merih PALANDÖKEN Doç. Dr.          Mücahit SÜTÇÜ Doç.Dr.           Savaş ŞAHİN Doktor Öğretim Üyesi          Erkin GEZGİN Doktor Öğretim Üyesi          Yalçın İŞLER Doktor Öğretim Üyesi          Ozan KARAMAN Doktor Öğretim Üyesi          Utku Kürşat ERCAN Doktor Öğretim Üyesi          Mustafa EROL     2017 yılı içerisinde yürütülen akademik faaliyetler sonucunda birim bazında akademik teşvik puanlarına göre dereceye giren akademisyenlerimiz Diş Hekimliği Fakültesi   Doç.Dr.           İlknur VELİ Doç.Dr.           Ebru KÜÇÜKYILMAZ Doç.Dr.           Mehmet SAĞLAM     Eczacılık Fakültesi   Doç.Dr.           Seda Nur TOPKAYA Doç. Dr.          Nergiz Hacer TURGUT Doktor Öğretim Üyesi          Halil KOYU   İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi   Prof.Dr.           Levent Bekir KIDAK Doç.Dr.           Serhat BURMAOĞLU Doç.Dr.           Ayşe KAYA   İslami İlimler Fakültesi Prof.Dr.           Saffet KÖSE Doktor Öğretim Üyesi          Zuhal AĞILKAYA ŞAHİN Doktor Öğretim Üyesi          Ahmet Ali ÇANAKÇI   Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi         Prof.Dr.           Adnan KAYA Doç. Dr.          Kutlay SEVER Doç.Dr.           Fethullah GÜNEŞ   Orman Fakültesi Prof.Dr.           Nihat Sami ÇETİN Prof.Dr.           Nilgün ÇETİN   Sağlık Bilimleri Fakültesi             Prof.Dr.           Yasemin TOKEM Doç.Dr.           Derya ÖZER KAYA Doktor Araştırma Görevlisi Ayşe AKBIYIK   Sanat ve Tasarım Fakültesi             Prof.Dr.           Fikri SALMAN   Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi           Prof.Dr.           Ömür CEYLAN Doç.Dr.           Fatma AKKUŞ YİĞİT Doktor Öğretim Üyesi  Serdar VARDAR   Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi    Esra AKYOL   Su Ürünleri Fakültesi          Prof.Dr.           Semih ENGİN Doktor Öğretim Üyesi          Serkan KORAL Araştırma Görevlisi  Dilruba SEYHAN ÖZTÜRK   Tıp Fakültesi Prof.Dr.           Orhan OYAR Prof.Dr.           Nihal OLGAÇ DÜNDAR Doç.Dr.           Melih Kaan SÖZMEN   Turizm Fakültesi   Prof.Dr. Atilla AKBABA Prof.Dr. Zafer ÖTER Doktor Öğretim Üyesi   Aytuğ ARSLAN   Sağlık Bilimleri Enstitüsü Araştırma Görevlisi Selin ACAR   Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Doktor Öğretim Üyesi          Melek PEHLİVAN

 • ALİAĞA TURİZMİNE İKÇÜ’DEN AKADEMİK DESTEK

  ALİAĞA TURİZMİNE İKÇÜ’DEN AKADEMİK DESTEK Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olmasının yanı sıra mavi bayraklı plajı, termal kaynakları, beş antik kenti, kuş cenneti, Güzelhisar Deltası, yürüyüş ve dağ rotaları ile 10 kilometrelik bisiklet yoluyla turizm için büyük bir potansiyeli de içerisinde barındıran kuzey egenin incisi Aliağa’da “Turizm Çalıştayı” gerçekleştirildi. Aliağa Belediyesi’nin öncülüğünde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin akademik desteği ile düzenlenen çalıştayda; çevreci yeşil ekonominin arttırılarak yeni konaklama tesisleri ile turizmin 12 aya yayılması, turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, turizmin Aliağa’da öncü ikinci büyük sektör haline dönüştürülmesi hususundaki çalışmalar masaya yatırıldı. Turizme dönük yatırım ve projelerin konuşulduğu çalıştayın oturum başkanlığını, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Akbaba yaparken; Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Prof. Dr. Zafer Öter, Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Akkuş, Dr. Öğr. Üyesi Nazım Çokişler ve araştırma görevlisi Özgür Sarıbaş da konuşmacılar arasında yer aldı. Çalıştaya, Aliağa Belediye Başkan Yardımcıları Mehmedali Özkurt, Gökhan Karataş, Orhan Mahmut Çetiner, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Murat Çekilmez, belediye meclis üyeleri, STK’lar ile vatandaşlar da ilgi gösterdi. “ALİAĞA’NIN TURİZM MASTER PLANINI HAZIRLIYORUZ” Aliağa’yı bir dünya şehri yapmak için yola çıktıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, çalıştayda yaptığı konuşmasında şunlara değindi: “Aliağa hakikaten önemli bir liman ve sanayi şehri. Aliağa’yı dünya şehri yaparken Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. Bunun unsurları var. Kültürünü de, sanatını da, eğitimini de, turizmini de, hepsini aynı anda geliştirmek istiyoruz. Bu konuda dört yıldır büyük bir gayret içerisindeyiz. Henüz daha temel kazıyoruz, henüz yolun çok başındayız. Bu tip çalışmalarla Aliağa’nın master planlarını hazırlıyoruz. Bundan hiç şüphemiz yok. Şunu çok net söylüyorum ki hiçbir kurum veya kişinin engeline karşı boyun eğme gibi bir niyetimiz yok. O konuda en ufak bir taviz vermeyeceğiz. Birlikte hareket edersek Aliağa bugünkü konumundan çok çok daha iyi bir konuma gelecek. Huzurlu, sağlıklı yaşanası bir Aliağa için tüm paydaşlarımızla sorunları ertelemek için değil sorunları çözmek için mücadele etmeliyiz” DEKAN PROF. DR. AKBABA: “BÖLGEDE BÜYÜK POTANSİYEL GÖRÜYORUZ” Turizm konusunda Aliağa’nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Akbaba ise çalıştay sonrasında şu değerlendirmelerde bulundu: “Her şeyden önce önemli olan doğru planlamaların yapılmasıdır. Güzel bir plan yapıp, bir turizm master planı hazırlamak ve bunun arkasından eyleme geçmek çok önemli. Burada Aliağa Belediyesi’ni çok samimi ve çok istekli gördük. Yaptıkları çalışmalar da bunları ortaya koyuyor. Biz de İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak bu tür iş birliklerine açığız. Bilimsel altyapıya dayandırarak bu iş birliğini ileri zamanlara taşıma konusunda biz de istekliyiz. İnşallah tüm bölge için somut bulgular buradan çıkacaktır. Belediye bu konuda planlamasını ve çalışmalarını yapıyor. Biz de her türlü fikir aşamasında, planlama aşamasında proje noktasında fakülte olarak üzerimize düşeni yapacağız. Biz bölgede büyük potansiyel görüyoruz. Bunun fiiliyata dökülmesi çok önemli. Bu konuda belediye ve fakültemiz işbirliği noktasında güzel işler çıkaracağına inanıyorum” Aliağa’nın Turizm vizyonuna önemli katkılarda bulunacak olan çalıştay;  Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı, Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi, Ağapark Plaj ve Sosyal Tesisleri, Kuş Cenneti ve Çaltılıdere rekreasyon alanında yapılan inceleme gezisi ile son buldu.

 • ​BOLOGNA SÜRECİ KOORDİNASYON ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

  BOLOGNA SÜRECİ KOORDİNASYON ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Bologna Koordinatörlüğü’nce düzenlenen çalıştay başarıyla tamamlandı. Bologna Eşgüdüm Komisyonu’nca planlanan, Öğrenci İşleri ve Bilgi İşlem Daire başkanlıkları tarafından organize edilen çalıştay, eğitimden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tijen Kaya Temiz, Bologna Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Funda Tengiz ve çok sayıda akademisyenin katılımıyla gerçekleştirildi.             Prof. Dr. Turan Gökçe, öğrenme ve öğrenci merkezli, kaliteli eğitim anlayışının altını çizerek yaptığı açış konuşmasında, esasen eğitim öğretim faaliyetlerinin açık, şeffaf ve planlı bir biçimde sürdürülmesi ve değişim programlarından yararlanmak isteyen öğrencilere uygun zemin hazırlanması için gerekli olan Bologna sürecinin akreditasyon ve kalite değerlendirme hedefleri bakımından da önemli olduğunu vurguladı. Sürecin sağlıklı işletilebilmesi, ders içeriklerinin güncellenerek sürekli iyileştirilebilmesi için her bir öğretim üyemize düşen önemli görev ve sorumluluklar bulunduğunu hatırlatan Gökçe, ihtiyaç duyulan teknik desteğin sağlanmasında herhangi bir sorun yaşanmayacağını ifade etti.    BEK Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Funda Tengiz ise Bologna süreci, öğretim planı, program yeterlikleri, öğrenim çıktıları, AKTS, Diploma Eki gibi başlıklarda katılımcıları bilgilendirdi. Yazılım Destek Birimi’nden Erdem Atik de UBYS’de program yönetimi ve yürütülmesi amacıyla kullanılan sistem hakkında bilgi verdi. Ayrıca, ders tanıtım formu, ders içerikleri girişi ve program tanıtımlarının sisteme girişi ile ilgili ekran ara yüzlerinin nasıl kullanılacağını içeren bir oturum gerçekleştirdi.    

 • GENÇ DİŞ HEKİMLERİ ÖNLÜKLERİNİ TÖRENLE GİYDİ

  GENÇ DİŞ HEKİMLERİ ÖNLÜKLERİNİ TÖRENLE GİYDİ İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, Beyaz Önlük Giyme töreni coşkusu yaşandı. Mesleklerinin en önemli simgesi "beyaz önlüklerini" hocalarının elinden giyen 125 genç diş hekimi adayı, bu gururu salonu dolduran aileleriyle paylaştı. İKÇÜ Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen törende, hekim adaylarına seslenen, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet İrfan Karadede, diş hekimliğinin, ciddi bir el becerisinin yanında; üç boyutlu düşünme yetisi ile önemli derecede iletişim becerisi gerektiren bir meslek olduğunu vurguladı. “DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTEDE ÖĞRENİLİR” Diş hekimliğinde mesleğin fakültede öğrenildiğine dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Karadede, “Birçok mesleğin teorisini fakültede alırken pratiğini sahada öğrenirsiniz. Diş hekimliğinde durum böyle değildir, meslek fakültede öğrenilir. Buradan mezun olduğunuz zaman çekirdek eğitim programımızın sınırları içinde kliniklerde hasta tedavisi yapacak yetkinlikte mezun olursunuz.” dedi. Ailelerin gururunu paylaştıklarını ifade eden Prof. Dr. Karadede, birinci sınıfa başlama heyecanını paylaştıkları bu tören gibi mezuniyet heyecanını da hep birlikte yaşama temennisinde bulundu. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eğitimden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe ise konuşmasının başında daha önceden bir programı olması nedeniyle törene katılamayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin başarı dileklerini iletti.  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökçe kendisinin de diş hekimliği fakültesi mezunu bir öğrencinin babası olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, yıllar öncesinde yaşadığı beyaz önlük törenini anımsadığını söyledi. “İKÇÜ DİŞ HEKİMLİĞİ ÖRNEK BİR FAKÜLTEDİR.”  “Eğitim anlamında verebildiğimiz ne varsa elbette ki öğrencilerimizin fazlasıyla hak ettikleridir.” diye konuşan Prof. Dr. Gökçe, “Mümkün olduğu kadar iyi bir eğitim programıyla iyi birer hekim olabilmeniz için çalışıyoruz. Diş Hekimliği Fakültesi, İKÇÜ’nün ilk öğrencilerini aldığı, belirli aşamaları başarıyla geçmiş ve ikinci mezunlarını vereceğimiz örnek bir fakültedir. Fakültemizin hem teorik bilgiyi aktarmada, hem de kliniklerde bilginin pratiğe dökülmesi aşamalarında son derece başarılı bir fakülte olduğunu söyleyebilirim. Hem bilimsel hem de sanat ve estetik değeri yüksek bir meslek icra edeceksiniz. Öğrencilerimiz bundan sonraki yıllarda aldıkları teorik ve pratik bilgilerle daha rahat ilerleyeceklerdir. “ diye konuştu. “İYİ BİRER DİŞ HEKİMİ OLACAĞIZ.” Öğrenciler adına, teşekkür konuşması yapan öğrenci temsilcisi Ersin Güler de eğitim hayatlarında her daim yanlarında olan ailelerine teşekkür etti. Hekimlik gibi kutsal bir mesleğine başlamanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Güler,  ”Eğitime başladığımız ilk günden itibaren hocalarımızın ve asistanlarımızın hepimizin iyi bir hekim olabilmesi için gerekli olan pratik ve teorik derslerde usta-çırak ilişkisiyle yaklaşımları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz. Öğrenciliğimiz bir aile ortamı içinde devam ediyor.  Bilimi, yeni gelişmeleri daha fazla yakından takip eden ve en önemlisi hiçbir menfaat gözetmeden, mesleğimizin temeli olan ‘önce zarar verme’ ilkesiyle iyi bir diş hekimi olabilmek için hayat boyu çalışacağız.” dedi.  Tören, öğrencilerin mesleki eğitime adımının sembolü olan Diş Hekimliği Andını okumasıyla son buldu.  

 • İKÇÜ MEDYA MERKEZİ “MERHABA” DEDİ

  İKÇÜ MEDYA MERKEZİ “MERHABA” DEDİ İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi MEDYA MERKEZİ yayın hayatına “merhaba” dedi. Teknik altyapısı Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın destekleriyle oluşturulan İKÇÜ MEDYA MERKEZİ, açılışını görkemli bir canlı yayınla gerçekleştirdi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın da katılımıyla yapılan açılış canlı yayınını, akademik ve idari personelin yanı sıra, kentin medya duayenleri de izledi. Youtube üzerinden ve kampüs içinden dev ekranla yapılan canlı yayında, ilk programın yanı sıra, radyonun da ilk anonsu ekrana yansıdı. “Dürüstlük İlkesiyle Yetişecekler” İKÇÜ Medya Merkezi’nin tanıtım filminin gösterimi ile başlayan açılışta konuşan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse; “Medyanın gücü yadsınamaz bir gerçek. Medyanın yaşadığımız dünyada ciddi anlamda yatırımı hak ettiğini söylemek lazım. İKÇÜ Medya Merkezi’nin basın ahlak ilkelerini içselleştirmiş, dürüstlüğü ilke edinmiş gençler yetiştireceğine canı gönülden inanıyorum.” dedi. “Sınırlı İmkânlarla Büyük İş Yaptık” Rektör Yardımcısı, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Gökçe ise teorik eğitimle yetinmiyor, öğrencilerimize uygulama imkânı veriyoruz. Kamuda veya özel sektörde iş bulmalarını değil, kendilerine iş kurmalarını hedefliyoruz. Medya ve İletişim Bölümü olarak farklı bir disiplinle yola çıktık. Kıt imkânları kullanarak büyük işler yapmaya çalıştık ve açılış aşamasına geldik. Kaynakların tükendiği anda Nevvar Salih İşgören Vakfı imdadımıza yetişti. Öğrencilerimizin heyecanlı bekleyişleri bizi sadece cesaretlendirmedi aynı zamanda teşvik etti.” dedi.   “Onurlu Bir Gelecek Planlayın” Nevvar Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu adına katılımcıları selamlayan Vakıf Genel Sekreteri Mahir Dinç ise; “Hayırseverlerimiz Nevvar ve Salih İşgören’in manevi huzurlarında yine öğrencilerin yararına bir kurumun açılışında yer almaktan ve kuruluşuna katkıda bulunmaktan onur duyuyoruz. Hastaneler, okullar, huzur evleri, aile toplum sağlığı merkezleri gibi eserlere yenilerini eklemek bizim için onların vasiyetlerini sahip çıkma sorumluluğumuzun bir parçası. Burada eğitim pratiği yapacak genç iletişimcilere tavsiyem;  gerçeğin doğrultusundan sapmadan iyi ve onurlu bir gelecek planlamaları” sözleriyle, gençlere seslendi.   “İKÇÜ’lü Öğrenciler Çok Şanslı” Açılışta medya sektörünü temsilen konuşan İzmir’in köklü gazetelerinden Yeni Asır Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ercan Demir ise Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olduğunu ancak üniversite sıralarında mesleki pratik yapma şansını yakalayamadıklarını söyledi. İletişimci adayı gençlere seslenen Demir, “İKÇÜ’lü öğrenciler çok şanslı” dedi.   500 metrekarelik alan üzerine kurulu olan İKÇÜ Medya Merkezi’nde Halkla İlişkiler ve Reklam, Haber, Kurgu, Fotoğraf, Radyo ve Film olmak üzere 6 atölye bulunuyor. Medya ve İletişim Bölümünün 200’e yakın öğrencisi,  uygulama derslerini, iletişimci adayları için özel olarak tasarlanan ve son teknoloji ile donatılan bu dersliklerde alıyor. İKÇÜ Medya Merkezi,  sektörde aranan niteliklere sahip öğrencilerin yetiştirilmesi ve teori ile pratiğin bütünleştirilmesi açısından, büyük önem taşıyor.    

 • İKÇÜ İSLAMİ İLİMLER İLK MEZUNLARINI UĞURLADI

  İKÇÜ İSLAMİ İLİMLER İLK MEZUNLARINI UĞURLADI İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi, ilk mezunlarını mesleğe uğurladı. İKÇÜ İslami İlimler Fakültesini başarıyla tamamlayan 14 genç ilahiyatçı için düzenlenen törende, aileleri gençlerin heyecanını paylaştı. Daha önceden belirlenen bir programı nedeniyle törene katılamayan İKÇÜ Rektörü ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse, mezuniyete tele konferans ile bağlanarak öğrencilerine tebriklerini iletti. Rektör Prof. Dr. Saffet Köse,  “Sizler bizim için çok özelsiniz. Çünkü fakültemizin ilk mezunlarısınız. ”diye başladığı konuşmasında,  tüm öğrencileri gönülden tebrik ettiğini, her birinin yüreklerinde ayrı bir yere sahip olacağını söyledi. Prof. Dr. Köse’den gençlere dört önemli tavsiye… Öğrencilere mezuniyet sonrası için de önemli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Köse, “Sizler için büyük fedakarlıklar gösteren ailelerinize saygılı davranmanız, sizler için eğitim-öğretim imkanlarını sonuna kadar açan bu millete hizmeti bir görev bilmeniz en büyük beklentimizdir. Eğer bu dünyada ve ahiret yurdunda Allah’ın rızasına ulaşmak istiyorsanız, şu dört şeyi yapmalısınız; bulunduğunuz yerde Allah’ı unutmamalısınız, anne-baba duası almalısınız, ailenizde, evinizde huzur olmalı, çalışmalarınızda disiplinli olmalısınız.” diyerek gençlere başarılı ve hayırlı ömürler temennisinde bulundu. “Kur’an’ın ve sünnetin yolundan ayrılmayın.” Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Mehmet Bahçekapılı ise teşekkürü en çok hak edenlerin başında anne-babaların geldiğini kaydetti.  “Bu kıymetli evlatları yetiştirdikleri ve bizlere emanet ettikleri için onlara ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” diyerek ailelere seslenen  Doç. Dr. Bahçekapılı,  öğrencilerden Kur’an ve sünnetin yolundan ayrılmadan bir hayat geçirmelerini istedi. Doç. Dr. Bahçekapılı,  “Mezun olan evlatlarımız için ilmi alanda, akademik alanda her türlü gayreti sarf eden kıymetli hocalarımıza, her zaman yanlarında olan idari personelimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kur’an ve sünnetin yolundan ayrılmadan İslam’ın ruhunu her zaman kalbinizde, zihninizde taşıyarak; vazifenizin bilincinde olarak görevinizi yapmanızı temenni ediyorum.” diye konuştu. “Formasyon ile büyük sevinç yaşadık.” Öğrencilerin yetişmesinde emeği geçen ailelerine ve öz veriyle çalışan tüm fakülte akademik kadrosuna  teşekkür eden  Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Gedik de konuşmasında, formasyon hakkı ile genç mezunların öğretmen olabilmelerinin mutluluğunu da paylaştıklarını aktardı. Dr.Öğr. Üyesi Ahmet Gedik, “ Mezuniyetlere bir yıl kala öğrencilerimizin en büyük sevinci, fakültemiz öğrencilerine tanınan formasyon hakkı, öğretmenlik hakkıdır. Son bir yılda formasyon derslerini mezuniyet arifesinde olan öğrencilerimizin almasında büyük fedakarlık gösteren hocalarımıza, başta Doç. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Dr. Öğr. Üyesi Safinaz Asri, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Ali Çanakcı olmak üzere tüm din eğitimi hocalarına teşekkür ediyoruz. “ şeklinde konuştu. “İlim talebesi olmak için gayret gösterdik.” Mezunlar adına konuşan fakülte birincisi Hicret Aslan, “ilim bencillik ister, kendinize özel zaman ayırmak ister” sözündeki gibi bir süreliğine de olsa kendilerini çevreden soyutlayarak ilim talebesi olmaya gayret gösterdiklerini söyledi. Aslan, “İlim yollarından bir yola giren cennet yollarından bir yola girmiştir hadis-i şerifindeki müjdenin muhatabı olabilmek için ilim yolunda olmaya çalıştık. Bundan sonraki hayatımızda da bu müjdeye nail olarak geçecek bir ömrün biricik hedefimiz olmasını Rabbimizden temenni ediyorum. Şüphesiz her bir hocamızın yetişmemizde ve buraya gelmemizde ayrı ayrı emekleri söz konusudur. Her biri birbirinden değerli hocalarımızın bizlere daima kapılarının açık olduğunu vurgulamaları ve bunu pratikte göstermeleri sonucu bu günlere geldik. Üzerimizde emeği geçen tüm hocalarıma gönülden şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Konuşmaların ardından öğrenciler, mezuniyet belgelerini fakülte öğretim üyelerinin elinden alarak mesleki hayatlarına ilk adımı attı. Program, ilahi ve şiir dinletileri ile son buldu.  

 • FELSEFE BÖLÜMLERİNDEN DÖRT ÖNEMLİ ÜNİVERSİTEYE TEKNİK GEZİ

  FELSEFE BÖLÜMLERİNDEN DÖRT ÖNEMLİ ÜNİVERSİTEYE TEKNİK GEZİ İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Felsefe Bölümü ile İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, İstanbul’a teknik gezi düzenledi. Gezi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ziyaret edilerek; Felsefe ve Türk-İslâm Felsefesi derslerine katılım sağlandı. Geziye, İKÇÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Felsefe Bölümü ile İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bülent Sönmez, Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Özdemir, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Ocak ve Dr. Öğr. Üyesi Zuhal Ağılkaya Şahin’in yanı sıra, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Felsefe Bölümü, İslami İlimler Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 48 öğrenci katıldı. İstanbul’daki dört önemli üniversitenin önemli akademisyenlerinden, Prof. Dr. Hasan Bülent Gözkân, Prof. Dr. Kaan H. Ökten, Prof. Dr. Tahsin Görgün, Doç. Dr. Atakan Altınörs, Dr. Öğretim Görevlisi Aliş Sağıroğlu ile İhsan Hayri Batur’dan Felsefeye Giriş, Türk-İslâm Felsefesi, Modern Türk Düşünce Tarihi, Felsefenin Türkiye’de Geleceği ve Dünya Tarihi gibi dersleri takip eden öğrenciler;  İKÇÜ’lü akademisyenlerin refakatinde İstanbul’un tarihi mekânlarını da gezme fırsatı buldu. İKÇÜ’lü akademisyenler ve öğrenciler, başta İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi eski Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Tokaç, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse olmak üzere; gezi öncesinde ve icrasında her aşamada katkısı bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne,  Genel Sekreter Vekili Nurettin Memur’a, SKS Daire Başkanı Akif Savaş ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sekreteri Cem Katırcı’ya teşekkürlerini iletti.

 • FEN BİLİMLERİNE İKÇÜ KATKISI

  2.Uluslararası Öğrenciler Fen Bilimleri Kongresi Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) çatısı altında faaliyet yürüten İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Öğrenciler Fen Bilimleri Kongresi" tamamlandı. Türkiye’de Fen Bilimleri alanında ikinci kez gerçekleştirilen kongre İKÇÜ ev sahipliğinde yapıldı. Kongreye, Türkiye'de Fen Bilimleri alanında lisansüstü öğrenim görmekte olan uluslararası misafir öğrenciler, yurt dışında öğrenim görmekte olan lisansüstü öğrenciler, Türk öğrenciler ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler katıldı. İki gün süren kongrede, 28 oturumda 160’dan fazla bildiri sunuldu. İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Turan Gökçe’nin de iştirak ettiği kongre, Rektör Prof. Dr. Saffet Köse ile Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı, İKÇÜ Fen Bilimleri Enstitü Müdürü, İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik’in açılış konuşmalarıyla başladı. Fen Bilimlerine İKÇÜ katkısı İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, kongrede emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiği konuşmasında, üniversite olarak böylesine kapsamlı bir kongreye ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti paylaştı. Rektör Prof. Dr. Köse, “Hem öğrencilerimizin farklı üniversitelerden hocalarımızla buluşmasını, hem uluslararası öğrencilerin bilgilerini paylaşmasını, hem de alanlarıyla ilgili bilgi edinmeleri açısından programa katılan hocalarımızdan yararlanmalarını oldukça önemli buluyorum.” dedi. Genç araştırmacılara akademik katkı Uluslararası öğrencilerin, yaptıkları araştırmaları farklı bilimsel ortamlarda paylaşmalarına, tartışmalarına ve genç araştırmacıların kendi aralarında etkileşimde bulunabilmelerine imkân sağlamayı amaçladıklarını belirten İKÇÜ Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Doç. Dr. Mehmet Çevik de, “Lisansüstü eğitim bütün dünyada AR-GE’nin, sanayi ve teknolojide ilerlemenin başlangıcını teşkil ediyor. Dolayısıyla buradaki arkadaşlar kendi ülkelerine döndüklerinde büyük ihtimalle ya bir üniversitede görev alacaklar ya bir araştırma kuruluşunda çalışacaklar veya eğitimle ilgili alanlarda çalışmalarına devam edecekler. Bu faaliyette, genç araştırmacıların hem bir kongre tecrübesi yaşayarak akademik gelişmelerine katkı sağlamaları, hem de mezun olduklarında dünyanın sayısız ülkesine dağılacak olan bilim insanlarıyla şimdiden tanışmaları ve görüş alışverişinde bulunmaları arzu edilmektedir.” diye konuştu. Kongrenin açılış oturumunda davetli konuşmacılardan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden “Akıllı Üniversiteler”, Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Alcı “Yapay Zeka” ve İbn Haldun Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Çetin Ali Dönmez ise “Kripto-para Teknolojileri” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. “Üniversitelerin yapısı bin yıldır aynı.” ‘Akıllı üniversiteler’ başlığında öğrencilere bir sunum yapan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, dünyanın dijital bir devrimden geçtiğini vurguladı. Bazılarının dijital devrimin ileride olduğunu ima ettiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Güden, üniversitelerin bu süreçteki gelişmeye ayak uydurmasının önemine değindi. Prof. Dr. Güden, “Aslında dijital devrim başladı. Transistorun icadı, daha sonra internet, daha sonra siber dünya ile donanım dünyasının birleşmesi… Biz zaten bu sürecin içindeyiz. Peki, bu sürecin içinde üniversiteler bugün ne yapıyor, yarın ne yapacak, ve ne tür önlemler alacak? Ben geçen milenyumun insanıyım, aranızda bu milenyumda doğan insanlar var. Aramızda büyük bir kuşak farkı var. Bu kuşak farkı muhtemelen sizin çocuklarınızda çok daha derin olacak. Üniversitelerin yapısı nedendir bilinmez ama bin yıldır aynı. Yapıya baktığınız zaman her üniversitede rektör var, üç tane rektör yardımcısı var. Biri eğitimden sorumlu, biri araştırmadan sorumlu, biri de altyapıdan sorumlu. Araştırmalar ve eğitim bölümlerde yapılıyor. Son yüzyılda araştırma merkezleri kurulmaya başlandı ki bunun öncülüğünü 1950’li yıllarda A.B.D. yaptı. Üniversitelerin üç fonksiyonu var. Bunlar eğitim, araştırma daha sonrada girişimciliktir. Üniversiteler artık burada önemli roller üstleniyor. Teknoparkları biliyorsunuz, üniversitelerdeki rafine bilginin teknolojiye dönüştürülmesidir. Teknoparkların açılma sebebi, üniversitelerde üretilen bilginin ticarileştirilmesine yönelik bir ara yüzeydir. Aslında hem üniversitelerde ki hem de sanayideki değişimi tetikleyen şey de ekonomidir.” dedi. “Bilgi demokratikleşti.” “Bilgi globalleşti. Biz buna bilginin demokratikleşmesi diyoruz. “ diye konuşan Rektör Prof.Dr.Güden, dijital devrimin beraberinde  otomasyonu getirdiğini vurguladı. Prof.Dr.Güden, “Artık insansız fabrikalardan bahsediliyor. Örneğin dünyada bir su problemi var. Deniz tuzunun arıtılması, dünyada etkileyici inovasyon dediğimiz şey. Bu başarılırsa çok önemli bir gelişme olacak.” diye konuştu. “İnsanla rekabet edecek bir yazılım henüz yok.” Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Alcı, büyük ilerlemeler kaydedildiğini ancak medyada konuşulan anlamda insanla rekabet etme kabiliyetine sahip, kendi algoritmasını kendisi geliştiren yazılımların henüz ortaya çıkmadığını ve bunun da pek yakın görülmediğini söyledi.  Yapay zeka konusundaki araştırmaların temelini dünyaca ünlü Azerbaycan asıllı bilim insanı Prof. Dr. Lotfi Aliaskerzadeh’in Fuzzy Logic (Bulanık Mantık) adlı çalışmasının oluşturduğunu ifade eden Prof.Dr.Alcı, böyle bir çalışmanın Batılı değil de Doğulu bir bilim insanı tarafından geliştirilmesinin, Doğu’nun evreni sıfır-bir ile değil de bunların arasındaki binlerce ton ile tanımlamasından kaynaklandığını söyledi. “Kripto paralardaki block-chain sistemini ilk kez Sahabeler kullandı.” İbn Haldun Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çetin Ali Dönmez ise “Kripto-para Teknolojileri” başlıklı sunumuna, kripto paralarda kullanılan block-chain sistemini ilk kez uygulayanların Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e inen vahyi, parça parça ezberleyen ve bunları çözümleyerek bir araya getiren Sahabeler olduğunu söyleyerek başladı. Kripto paraların 2008 yılında dünyada gerçekleşen ekonomik krizde insanların bankalardaki mevduatlarını kaybetmeleri üzerine bir tepki olarak ortaya çıktığını vurgulayan Dr.Dönmez, bu paraların devletler tarafından kontrol edilmediklerine dikkat çekti. Paranın tanımı itibarıyla muhasebe birimi olması, değişim aracı olması ve varlıkların biriktirilmesinin aracısı olduğunu kaydeden Dr.Dönmez, zaman içinde gelişen kripto-paraların da bu işlevlere sahip olduğunu belirtti.

 • "Dünya 5’ten Büyüktür" 

  Onlarca Renk, Yüzlerce Kültür..."Dünya 5’ten Büyüktür"  Onlarca Renk, Yüzlerce Kültür..."Dünya 5’ten Büyüktür" sloganıyla bu yıl on birincisi düzenlenen, ‘Uluslararası Öğrenci Buluşması’, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ile İzmir Uluslararası Öğrenci Derneği iş birliğinde, İzmir’deki buluşmaya ev sahipliği yapan İKÇÜ’ye konuk olan öğrenciler, ülkelerinin; tarihi, kültürü, coğrafyası, gelenekleri, görenekleri, yöresel yemekleri ve danslarını tanıttı. Rektör Prof.Dr. Saffet Köse, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Turan Gökçe, Prof.Dr. Adnan Kaya, İzmir Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Doç.Dr.Mehmet Çevik, UDEF Yurt Dışı Teşkilatlanma Koordinatörü Malik Taylan, KYK İzmir İl Müdürü Hüseyin Güneş ile ilgili protokol üyeleri, birbirinden renkli standların kurulduğu İKÇÜ Fuaye Alanı’nı dolaşarak öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirdi. İzmir’deki misafir öğrenciler emin ellerde… Doç.Dr. Mehmet Çevik 6 yıldır dernek olarak misafir öğrencilerle ilgili faaliyetler yürüttüklerini belirterek; “Dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler,  şehrimizde okuyorlar, Türkçe de öğreniyorlar. Birbirleriyle kaynaşırken, eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözümüne ortak olmak için, ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilmeleri için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. “Dünyayı Türkiye’ye taşıyacağız.” 7 kıtadan 115 bin öğrencinin renk kattığı buluşmaların, bu yıl daha da genişleyerek 41 ülke ve 75 farklı şehirde düzenleneceğini kaydeden UDEF Koordinatörü Malik Taylan, “Ülkemize gelen öğrencilere yabancı değil misafir öğrenci diyoruz. Türkiye’de eğitim alan ve öğrenim gören misafir öğrencilerimizin ve onların kültürel zenginliklerini tanıtan buluşmalarda dünyanın dört bir ucunda kardeşlik köprüleri kurulmaktadır. Gönüllü medeniyet elçilerimiz ile bu yıl Onlarca Renk, Yüzlerce Kültür..."Dünya 5’ten Büyüktür" sloganıyla dünyayı Türkiye’ye taşıyacağız. ” dedi. “Ülkelerinize gittiğinizde bizleri anlatınız.” KYK İzmir İl Müdürü Hüseyin Güneş ise hiçbir kimsenin diğerinden ayrıcalığının olmadığını, dünyadaki tüm olumsuzlara rağmen gençlerin çok güzel şeyler başaracağına inandığını söyledi. Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ise konuk öğrencileri İzmir’de ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade etti. Başkan Arslan “Sizler bizim gönüllü elçilerimizsiniz. Ülkelerinize gittiğinizde bizleri anlatınız. Sizlerle gurur duyuyoruz. Başarılar diliyoruz.” diye konuştu. “Farklılıkları zenginlik olarak gören bir inanca sahibiz.”  Rektör Prof.Dr. Saffet Köse de İKÇÜ olarak Uluslararası Öğrenci Buluşması’na ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını ifade etti. “Sizler bizim kalplerimizin konuklarısınız.” diyerek misafir öğrencilere seslenen  Prof.Dr.Köse, “Maalesef dünya vicdanını kaybetti. İnsan hakları, eşitlik, özgürlük dediler. Ama dünyayı ateşe verdiler. İnsana değer veren, hangi inançtan, hangi kültürden, hangi renkten, hangi coğrafyadan olursa olsun, insanı kardeş bilen bir zihniyete sahip olmamız gerekir. Bizler, farklılıkları zenginlik ve ahenk olarak gören bir inanca sahibiz.  Gittiğimiz her yere bunu taşımamız lazım. O yüzden ülkelerinize döndüğünüze bu zihniyeti taşımanız sizlerden istirhamımızdır.” şeklinde konuştu. “Bilgiyi insana hizmet için kullanmamız gerekir.” Üniversitelerin evrensel bilgi ürettiğini kaydeden Rektör Prof.Dr.Köse, “Hepiniz bu bilgiyi almak için farklı ülkelere, aynı amaç ile  gidiyorsunuz. Bu bilgileri teknolojiye dönüştürdüğümüzde insana hizmet için kullanmamız gerekir. Maalesef modern dünya, bilgiyi ‘hükmetme’ amacıyla kullandı. Dünyada kan, gözyaşı ve mutsuzluk hakim oldu. O açıdan insanı odaklayan, insan sevgisini her şeyin üstünde tutan, insana hizmeti esas alan bir zihniyetle, bu topraklardan aldığınız ilhamla, bütün dünyaya serpilip; büyük ağaçlardan verecek o meyvelerin sahipleri olarak ülkemizden ayrılmanızı umut ediyorum.” dedi.    

 • İKÇÜ’YE PROTOKOL ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

  İKÇÜ’YE PROTOKOL ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR İKÇÜ Rektörü olarak görevine başlayan Prof.Dr.Saffet Köse’ye tebrik ziyaretleri yoğun şekilde devam ediyor. Kurum içi akademik ve idari birimlerden gelen tebrik ziyaretlerinin yanı sıra, il ve ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşları, dernek temsilcileri de Prof.Dr.Köse’yi makamında ziyaret ederek; başarı dileklerini iletiyor. Son olarak Devlet eski Bakanı Işılay Saygın, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, İl Müftü Vekili Muharrem Gül, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Başhekim Prof.Dr. Nurettin Ünal, Başhekim Yardımcısı Dr. Eşref Okunaol, Op. Dr. Recep Gür Ustaoğlu, Bornova İlçe Müftüsü Mesut Harmancı, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği(ASKON) İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü Prof.Dr.Köse’yi ziyaret etti. Makam ziyaretlerinin yanında Bakanlıklardan, üniversitelerden, kurum ve kuruluşlarından gelen tebrik mesajlarından duyduğu memnuniyeti paylaşan Prof.Dr.Köse, İKÇÜ adına gönderilen tüm güzel dilekleri aynı şekilde paylaştıklarını belirtti.

 • HAVACILIK SEKTÖRÜ GENÇLERİ BEKLİYOR

  HAVACILIK SEKTÖRÜ GENÇLERİ BEKLİYOR İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Havacılık ve Uzay Topluluğu, 'Pilotluk Mesleği ve Nasıl Pilot Olunur?' adlı konferansa ev sahipliği yaptı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı (ADB) Kokpit Müdürü ve Operasyon Koordinatör Yardımcısı Pilot Serdar Altunok tarafından verilen konferansı, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Karadede, Genel Sekreter Nurettin Memur, SKS Daire Başkanı Akif Savaş, havacılık sektörüne ilgi duyan İKÇÜ’lü gençlerin yanı sıra, Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de konuk olarak takip etti. Sektördeki gelişmeler hakkında bilgi veren Altunok, havacılıkla ilgilenen gençlerin doğru adreslere yönlendirmesinin önemine değindi. Konferansın sonunda ise izleyiciler arasından yapılan çekilişte bir öğrenci, yurt içi gidiş-dönüş uçak bileti kazandı.

 • REKTÖR PROF.DR. KÖSE ÖĞRENCİLERLE BULUŞACAK

  REKTÖR PROF.DR. KÖSE ÖĞRENCİLERLE BULUŞACAK İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğü görevine yeni atanan Prof.Dr.Saffet Köse, öğrenci odaklı yönetim anlayışının ilk uygulamasının müjdesini verdi. Buna göre görüşme talebinde bulunan İKÇÜ’lü öğrenciler, her hafta Cuma Günü rektörlük makamında ağırlanarak, Rektör Prof.Dr. Köse ile birebir görüşme fırsatı bulacak. Her Çarşamba Günü mesai bitimine kadar Rektörlük Binası Güvenlik Birimi’ne görüşme talebi ile ilgili kayıt yaptıran tüm öğrencilerin başvuruları incelenecek.  Öğrencilerin belirttiği içeriklere uygun olarak zaman dilimleri oluşturularak öğrencilere randevu bilgisi verilecek. “Öğrenci ile Yönetim arasındaki paravan kalkacak.” Rektörlük kapısının öğrencilere her zaman açık olacağını kaydeden Prof.Dr. Köse, yönetim olarak önceliğin üniversitede huzurun sağlanması diyerek göreve başladığını hatırlattı. Rektör Prof.Dr. Köse, “Şeffaf, adil, yenilikçi, katılımcı bir yönetim anlayışı ile çalışmalarımıza başladık. Öğrencilerimizle görüşmelerimizi rutin haline getireceğiz. Böylece öğrenci ile yönetim arasındaki paravanı da kaldırmış olacağız. Bir taraftan fiziki kapasiteyi artırarak iyileştirirken, diğer taraftan öğrenci odaklı çalışmalarımızı da başlatmış olacağız.” dedi. Öğrencisiyle, akademik kadrosuyla, çalışanıyla, şehriyle bütünleşen bir üniversite oluşturmak için çalışacaklarını vurgulayan Prof.Dr. Köse,  “İKÇÜ ailesinden gelen her fikre öneriye daima açık olacağız. Öğrenci dostu, toplumun tüm kesimleriyle ve kurumlarıyla barışık, dinamik ve üretken bir İKÇÜ olmasını hedefliyorum. Bu hedefi başarılı kılacak en büyük pay hiç kuşkusuz İKÇÜ öğrencilerinin olacaktır. Onların huzuru demek bizim huzurlu olmamız demektir. Onların sorunları ise bizim sorunlarımızdır. Öğrencilerimizden tek beklentimiz ise ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyacak bilimsel araştırmalar yapmaları, projeler üretmeleri, topluma katkı sağlayan gençler olmalarıdır. Bunun için hep birlikte çalışmaya varız. Kapımız sadece İKÇÜ mensuplarına değil, ilçemize, tüm STK’larımıza, tüm kurum ve kuruluşlarımıza her zaman açık.” şeklinde konuştu.    

 • PROF.DR. KÖSE’YE BALIKESİR’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

  PROF.DR. KÖSE’YE BALIKESİR’DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ Balıkesir İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Bayyiğit, Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Mehmet Özkan, Balıkesir İl Müftülüğü Şube Müdürü Şahabettin Yılmaz,  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Saffet Köse’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Rektör Prof.Dr. Köse’ye yeni görevinde başarılar dileyen protokol üyeleri, İKÇÜ adına verimli bir dönem olması temennisinde bulunarak; “Değerli Rektörümüzün, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesine, bilim dünyasına, İzmir’e ve ülkemize çok önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyoruz. Hocamıza görevinde başarılar diliyor, çalışmalarında daima yanlarında olduğunu belirtmek istiyoruz.” dediler. Göstermiş oldukları nezaketten ötürü konuklarına teşekkür eden Prof.Dr. Köse, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 • Rektörlük Kupası heyecanı başladı

  Rektörlük Kupası heyecanı başladı İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Rektörlük Kupası ilk gün müsabakalarıyla başladı. Su Ürünleri Fakültesi ile İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden oluşan Futsal Takımlarının karşılaştığı maçın başlama vuruşu, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Karadede tarafından gerçekleştirildi. SKS Daire Başkanı Akif Savaş ile maçı seyreden Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Karadede, turnuvaya katılan tüm öğrenci ve personele başarılar dilediğini söyledi. Masa tenisi, Futsal, Streetball, Voleybol gibi branşlarda oynanan Rektörlük Kupası Spor Müsabakaları, 2 hafta sürecek.

 • ‘SEHER'IN KADINLARI’ İKÇÜ’DE SAHNELENDİ

  ‘SEHER'IN KADINLARI’ İKÇÜ’DE SAHNELENDİ Milli Mücadelenin Kadın Kahramanı Üsteğmen Kara Fatma’nın hikâyesinin işlendiği, “Seher’in Kadınları” adlı tiyatro oyunu İKÇÜ’lü sanatseverlerle buluştu. Emin Özbey ve Nazlı Çığa’nın yazdığı oyunda; Mehmet Tokat, Soner Türker ile Nazlı Çığa sahne aldı. Oyunu, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Turan Gökçe, Prof.Dr.İrfan Karadede, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Ahmet Koyu, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Akif Savaş ile çok sayıda öğrenci izledi. Tek perdelik oyunda, Kocası Sarıkamış’ta şehit düşen Fatma Seher’in gönüllü intikamcı birliği kurarak, savaş yıllarında ülkeye verdiği desteğin yanı sıra, ülke savunmasında üstlendiği aktif görevler, o dönemin ruhuna uygun olarak yazılan senaryo, kostümler ve sahne eşliğinde izleyiciye aktarıldı.Her diyaloğu sanatseverlerin duygularına hitap eden oyunun sonlarına doğru, kadınların uğradığı şiddet ve kadın cinayetlerini konu alan görsellerle de şiddetin son bulması vurgulandı. Günümüz kadınlarının 15 Temmuz hain darbe girişiminde gösterdiği kahramanlıklar, video ve fotoğraf eşliğinde sunularak; Kara Fatma ruhunun yaşamaya devam ettiği sergilendi.   “Kara Fatma” kimdir? Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlıklar neticesinde “İstiklal Madalyası” almaya hak kazanan  “Kara Fatma” lakaplı Fatma Seher Erden, 1888 yılında Erzurum'da doğdu. Subay olan Suat Derviş Bey evlenen ve eşiyle Balkan Savaşı’na katılan Erden, daha sonra Sarıkamış’ta görevlendirilen eşiyle birlikte Doğu Cephesi’nde de çeşitli görevler üstlenmiştir. Eşinin Sarıkamış’ta şehit düşmesinden sonra Fatma Seher’in savaş sahnesine çıktığı görülür. Ermeni çeteleri tarafından eşi, kardeşi öldürülen kadınlar ile akrabalarından oluşan bir müfreze oluşturur. Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin ister. “Kara” lakabını da, üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal’den alır. Aşçılık, hasta bakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi’nde 300 kişilik bir orduyu komuta eder. Savaşın sona ermesinden sonra İstanbul’a yerleşir. Yunan işgaline uğraması üzerine İzmir'e geçerek kurtuluşu için savaşan Erden, 300 kişiyi aşkın birliği ile Birinci ve İkinci İnönü Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ile Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kahramanca çarpışır. Büyük Taarruz’un ilk günlerinde General Trikopis‘in birliğine esir düşmüşse de, kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçer; Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşunda önemli rol oynar.  

 • PROF.DR. KÖSE’YE, REKTÖRLERDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

  PROF.DR. KÖSE’YE, REKTÖRLERDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erdal Çelik, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper ile Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse’yi makamında ziyaret etti. Prof.Dr. Köse’ye, yeni görevinde başarılar dileyen konuk rektörler, İKÇÜ’nün önümüzdeki dönemde önemli bir ivme kazanacağına inandıklarını ifade ettiler. Ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti paylaşan Rektör Prof.Dr. Köse, hedeflerinin İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi´nin akademik ve fiziksel alt yapısını daha iyi bir noktalara taşımak ve 3. Nesil Üniversite kavramını gerçekleştirmek olduğunu bildirdi. Ziyaretlerde, üniversiteler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ile ilgili ortak görüşler belirtildi.  

Toplam 103
Başa Dön